Translate this Page

Aug 082012
 

Soil GardenENGLISH HERE

PIXXE—Projects for the Experimental Exploration of the Environment (pol. Experymentalny Projekt Odkrywania Środowiska)—ogłasza SOIL GARDEN PROJECT, czyli projekt kultywacji gleby z miejskich odpadów. Projekt zostanie zrealizowany przez NANCE KLEHM, eko-projektantkę z Chicago i JODIE BALTAZAR, artystkę mieszkającą w Warszawie.

Od piątku 17 sierpnia do poniedziałku 20 sierpnia będziemy zbierać i kompostować organiczne odpady takie jak resztki jedzenia, fusy kawy, kartony i ścinki trawnikowe, oraz prowadzić na ten temat warsztaty. Odpady będą zbierane na targowiskach i od mieszkańców Ochoty (Rakowiec i Szczęśliwice), a następnie kompostowane na Ogrodzie Pixxe przy ulicy Racławickiej.

Zapraszamy Was każdego ranka od 9:00 do 13:00 by pomóc w zbiórce i przetwarzaniu odpadów! Rękawiczki i narzędzia będą na miejscu, ale zachęcamy do założenia grubego obuwia i odzieży.

Popołudniami między 15.00-17.00 będą odbywały się warsztaty poświęcone: kompostowaniu, budowie kompostujących toalet, oraz rozpoznawania i zbierania roślin jadalnych i leczniczych w mieście. Warsztaty poprowadzi Nance Klehm.

Zbieranie i przetwarzanie odpadów organicznych są darmowe. Sugerowana cena za udział w warsztatach to 30PLN (więcej jeśli możesz, mniej jeśli to za drogo, za darmo jeśli nie masz żadnych pieniędzy). Wszystkie odbędą się w języku angielskim, ale warsztaty będą tłumaczone na polski.

Miejsce: Całe wydarzenie będzie miało miejsce w Ogrodzie PIXXE (PIXXE GARDEN). Lokalizacja GPS: 52.198990, 20.967910. Wejście od ulicy Racławickiej, 100 metrów na wschód od ul. Grójeckiej.

Dojazd: Weź tramwaj 7,9 lub 15 do przystanku Korotyńskiego. Idź w kierunku południowym do Racławickiej. Skręć w lewo i przejdź 100 metrów. Wejście do ogrodu jest po prawej stronie Racławickiej.

Rejestracja na warsztaty: wyślij email ze swoim imieniem i nazwiskiem na adres pixxe.org@gmail.com. W tytule wpisz nazwę warsztatu.

Program wydarzenia

Piątek, 17 sierpnia
09.00 – 13.00 Wstęp / Zbieranie i przetwarzanie odpadów organicznych
15.00 – 17.00 Warsztat Pozwól zgnić, czyli jak kompostować odpady organiczne (prowadzenie Nance Klehm).
Zarejestruj się w tym warsztacie
17.00 – 19.00 Zbieranie odpadów (w razie konieczności)

Sobota, 18 sierpnia
09.00 – 13.00 Zbieranie i przetwarzanie odpadów organicznych
15.00 – 17.00 Warsztat Ekstremalny kompost na ekstremalne czasy (prowadzenie Nance Klehm)
Zarejestruj się w tym warsztacie
17.00 – 19.00 Zbieranie odpadów (w razie konieczności)

Niedziela, 19 sierpnia
09.00 – 13.00 Zbieranie i przetwarzanie odpadów organicznych
15.00 – 17.00 Warsztat Dlaczego i jak budować toalety kompostujące w mieście (prowadzenie Nance Klehm)
Zarejestruj się w tym warsztacie
17.00 – 19.00 Zbieranie odpadów (w razie konieczności).

Poniedziałek, 20 sierpnia
09.00 – 13.00 Zbieranie i przetwarzanie odpadów organicznych
15.00 – 17.00 Warsztat Rozpoznaj rośliny w swoim mieście (prowadzenie Nance Klehm)
Zarejestruj się w tym warsztacie
17.00 – 19.00 Zbieranie odpadów (w razie konieczności).

Aktywności i warsztaty

Soil Garden Map

Zbieranie i przetwarzanie odpadów organicznych

Codziennie od 09.00-13.00 będziemy zbierać odpady i przynosić je ogrodu Pixxe Garden, gdzie zostały już przygotowane “stacje przetwarzania” odpadów na kompost. Wszyscy są zaproszeni, aby pomóc przetwarzać odpady! Rękawice i narzędzia już mamy, przynieście śmiecio-odporne obuwie. W razie potrzeby odpady będziemy też zbierać od 17.00-19.00. Wstęp za darmo!

Warsztat. Pozwól zgnić, czyli jak kompostować odpady organiczne
Liście, resztki jedzenia, papier, tektura, gałęzie, fusy, biodegradowalne przedmioty itp. Te rzeczy mogą zostać zamienione w ziemię, ale jak to zrobić? Na tym warsztacie będziecie mogli zadawać wszystkie pytania dotyczące “brudu” i sami też będziecie mogli się pobrudzić w trakcie budowy stosu organicznych odpadów.

Piątek, 17 sierpnia, godz.: 15.00-17.00. Sugerowana dotacja: 30 PLN.
Zarejestruj się w tym warsztacie

Warsztat. Rozłóż to, czyli ekstremalny kompost na ekstremalne czasy
Zwykle odradza się nam dodawania do kompostownika tłuszczy, mięsa czy produktów mlecznych. Ale czy wiedzieliście, że te odpadki także nadają się na kompost? Na tym warsztacie opowiemy jak bezpiecznie przekształcić w glebę niemal wszystko. Opowiemy także dlaczego warto to robić.

Sobota, 18 sierpnia , godz.15.00-17.00. Sugerowana dotacja: 30 PLN.
Zarejestruj się w tym warsztacie

Warsztat. Dlaczego i jak budować toalety kompostujące w mieście
Rozpoznaj w swoim ciele twórcę gleby. Dowiedz się, jak zbudować i prowadzić prostą suchą toaletę dostosowaną do gęstego, miejskiego otoczenia. Po dyskusji pokażemy, jak za pomocą termofilnego kompostowania przekształcić twoje odpady w życiodajną glebę.

Niedziela, 19 sierpnia, godz.15.00-17.00. Sugerowana dotacja: 30 PLN.
Zarejestruj się w tym warsztacie

Warsztat. Rozpoznaj rośliny w swoim mieście
Spacer odkrywający roślinność Warszawy, podczas którego będziemy mogli nauczyć się rozpoznawać rośliny, poznać ich botaniczne pochodzenie, historie wykorzystania ich przez ludzi i zwierzęta, a także podzielimy się przepisami na antidotum z wykorzystaniem niektórych z nich.

Poniedziałek, 20 sierpnia, godz.15.00-17.00. Sugerowana dotacja: 30 PLN.
Zarejestruj się w tym warsztacie

Organizatorzy

Pixxe

Pixxe zajmuje się eksploracją i modifikacją przestrzeni publicznej oraz wykorzystaniem gruntów w celu stworzenia bardziej ekologicznego i humanitarnego środowiska. Promujemy również sztukę wyżywienia w celu zredukowania uzależnienia od korporacyjnych systemów produkcji i konsumpcji. Nasza działalność obejmuje miejskie rolnictwo, ogrody społeczne, ogrody partyzanckie, furażowanie, projekty eko-artystyczne, warsztaty, szkolenia oraz wydarzenia związane z ogrodnictwem organicznym oraz takie działania “zrób to sam” jak upcycling, rzemiosło, nauki obywatelskie, gotowanie i ochrona pożywienia.

Zobacz: http://www.pixxe.org

Nance Klehm

Projektantka systemów ekologicznych NANCE KLEHM angażuje miejscowych mieszkańców do tworzenia zdrowego środowiska i rozpowszechniania holistycznego, systematycznego myślenia o otoczeniu poprzez tworzenie i utrzymywanie kolaboratywnych, długoterminowych i interaktywnych eko-projektów sąsiedzkich. Jej praca przedefiniowała sposób, w jaki ludzie współistnieją z systemami roślinno-zwierzęcymi w otoczeniu miejskim. Nance tworzyła projekty dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago, Muzeum Historii Naturalnej Fielda, Centrum Interpretacji Lądu w Los Angeles, Jadalnego Podwórka Szkolnego w Berkley, Learning Site w Kopenhadze, Kanadyjskiego Centrum Architektury w Montrealu, Darlington College of Arts (Wielka Brytania), Jutland Kunstakademi (Dania), Machine Projekt (Los Angeles), City Repair (Portland) i mnóstwa grup społecznych.

Zobacz: www.socialecologies.net ORAZ www.spontaneousvegetation.net

Jodie Baltazar

JODIE BALTAZAR zajmuje się głównie filmem i animacją, ale jej działalność artystyczna obejmuje takie dyscypliny jak muzyka i performance, rzemiosło i sztuka środowiskowa. Jej praca bada, jak elementy otoczenia wpływają na siebie i wzajemnie się kontrolują. Fundacja PIXXE, założona przez Jodie w 2011 roku, usiłuje przemienić publiczną lub zaniedbaną przestrzeń w obszar społecznie użyteczny, odnosząc się do takich zagadnień jak produkja żywności, podział miedzy miastem a wsią, społeczeństwo obywatelskie i użytkowanie gruntów. Jodie otrzymała dyplom Magistra Sztuki na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w 2008 i uzyskała stypendium Fulbrighta do Polski w 2010. W 2011 otrzymała stypendium CEC Artslink Project na nakręcenie filmu dokumentalnego o dwóch braciach na polskiej wsi, którzy zmagają się z zaadoptowaniem do nowych ekonomicznych i ekologicznych paradygmatów.
Zobacz: http://www.baltazarworks.com

 

Kontakty

Press

Nina Józefina Bąk

ninajozefinabak@gmail.com

501142107

 

Programming

Jodie Baltazar

pixxe.org@gmail.com (polksi lub anglieski)

796532208 (po angielsku)

 

 

  One Response to “Soil Garden Project – Informacja (Polski)”